ABUS URBAN-I 3.0 – test kasku

ABUS URBAN-I 3.0Przeglądając ofertę kasków ABUS nie trudno zauważyć odważne wzornictwo i innowacyjne rozwiązania. Firma produkuje zabezpieczenia pojazdów oraz akcesoria rowerowe, które podnoszą bezpieczeństwo i komfort ich użytkowników. Nie inaczej jest z testowanym kaskiem ABUS URBAN-I 3.0.

ABUS URBAN-I 3.0 to następca wersji URBAN-I 2.0. Kask otrzymał kilka certyfikatów, które rekomendują go rowerzystom oraz użytkownik deskorolek i łyżworolek. Został wykonany w technologii In-Mold czyli zespojeniu skorupy zewnętrznej kasku oraz pianki absorpcyjnej ze sobą na stałe.

Specyfikacja

Na początek kilka suchych danych producenta.

  • In-Mold: lekki i stabilny kask dzięki zapewniającemu długą żywotność połączeniu skorupy EPS i PC;
  • Dobra widoczność dzięki mocnym odblaskom oraz zintegrowanej tylnej lampce LED o kącie świecenia 180°;
  • Wewnętrzna siatka chroniąca przed owadami;
  • System regulacji i podcięcie kasku umożliwiające założenie kasku przez osoby noszące włosy spięte w warkocz/kitkę;
  • Wentylację kasku gwarantuje 12 wlotów i 5 wylotów powietrza;
  • Zoom Ace Urban: precyzyjny system regulacji z poręcznym pokrętłem do indywidualnego dopasowania;
  • Zapięcie magnetyczne Fidlock.

Wrażenia ogólne

Po wyjęciu kasku z opakowania od razu wyczuwamy, że mamy do czynienia z bardzo lekką skorupą. Dla rozmiaru M waga pokazała 264 g. Warto nadmienić, że kask występuje aż w 4 rozmiarach i w 10 wariantach kolorystycznych.

ABUS URBAN-I 3.0 wersje kolorystyczne

Producent przypisał kask do kategorii kasków miejskich ale przyglądając się bliżej jego budowie można stwierdzić, że sprawdzi się też na wycieczkach w terenie.

Komfort użytkowania

Kask został wyścielony dość dużą wkładką wokół głowy oraz dwiema wkładkami na konstrukcji nośnej. Wkładki wyglądają na solidne i zapewne wielokrotne ich pranie nie doprowadzi do uszkodzenia i deformacji. Zakładając go ma się wrażenie pełnego otulenia głowy i stabilnego trzymania nawet bez zapięcia.

Obwód systemu mocowania reguluje się wygodnym pokrętłem. Istnieje też możliwość przesunięcia go względem kasku. Osoby z długimi włosami, mogą przełożyć je między skorupą a systemem regulacji. Dodatkowe podcięcie w skorupie sprawia, że spięty warkocz/kitka nie będzie uciskany.

Użyteczne dodatki

Komfort użytkowania kasku został rozszerzony o praktyczne dodatki, które zwiększają również bezpieczeństwo rowerzysty na drodze.

  • Siatka na owady. Stosunkowo duże i cienkie oczka siatki zapewniają skuteczną ochronę przed owadami oraz nie blokują wpływającego powietrza.
  • Fidlock to magnetyczne zapięcie, które ułatwia zapinanie oraz odpinanie paska nawet w grubszych rękawicach. Dodatkowo pod zapięciem znajduje się miękka wyściółka osłaniająca brodę.
  • Kask posiada kilka elementów odblaskowych oraz tylną lampkę LED z dwoma trybami świecenia (stały i pulsujący).

Podsumowanie

Choć na początku zastanawiałam się jak ściskać fidlock by rozłączyć magnetyczne zapięcie to po kilku razach robi się to automatycznie. Dzięki atrakcyjnemu wzornictwu, kask może spodobać się osobom, które będą go użytkować zarówno w miejskiej dżungli jak i na pozamiejskich wycieczkach. Niezależnie od intensywności wysiłku zapewniał optymalną wentylację. W trakcie testów doceniłam możliwość założenia go na upięte w kitkę włosy dzięki czemu nie poci się kark. System regulacji  sprawdza się nawet w jeździe po dużych wertepach bo kask dobrze przylega.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem rowerowym rowertour.com

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top