Krasnobród i okolice
Krasnobród przez niespełna dwa tygodnie był naszą bazą wypadową na piesze, rowerowe i samochodowe wycieczki po Roztoczu. Dojeżdżając do Krasnobrodu krętą drogą wśród pagórków byliśmy podekscytowani widokami i cieszyliśmy się na myśl czekającej nas przygody. Nazwa miejscowości oznacza: krasny – piękny, bród – dogodna przeprawa przez rzekę i jest to jak najbardziej trafny opis tego miasteczka.
Miejscowość oferuje szereg atrakcji. Zostały utworzone szlaki piesze, rowerowe i ścieżki dydaktyczne, dwa punkty widokowe, wyciąg narciarski, kąpielisko nad zalewem a na Wieprzu organizowane są spływy kajakowe. Krasnobród znany jest z kultu Matki Boskiej Krasnobrodzkiej zwany też „Częstochową Roztocza”. Warto zobaczyć zespół klasztorny dominikanów i pobliskie muzeum wieńców dożynkowych, ptaszarnię, kalwarię. Po drugiej stronie Wieprza znajduje się pałac Leszczyńskich, obecnie sanatorium. Jest to pierwsze sanatorium gruźlicze jakie powstało w Polsce. Krasnobród od 2002 roku posiada status uzdrowiska. Troszkę dalej od centrum zobaczymy drewnianą kaplicę na wodzie, kaplicę św. Rocha w rezerwacie Św. Roch oraz wąwozy.
Lokalne piekarnie wypiekają cebularze – pszenne, płaskie placki, od góry posypane zasmażoną cebulą a od spodu otrębami, to wyrób typowo lokalny. Nam najlepiej smakowały posmarowane masłem a do tego świeże mleko.
Miłe wspomnienia z Roztocza zawdzięczamy również sympatycznym gospodarzom wyjątkowej kwatery Lato Leśnych Ludzi. Pogadanki z do późnych godzin wieczornych przy mapach z Panem Piotrem i jego żoną Magdą będziemy długo wspominać.
W mieście znajduje się informacja turystyczna, są mapy i przewodniki po Roztoczu, Krasnobród ma swoją darmową mapę turystyczną. Poniżej kilka fotek z Krasnobrodu.
Mała pętla wokół Krasnobrodu niebieskim szlakiem rowerowym Pętla Jakubowicka.
Podsumowanie
Ślad z 20 km pętli wokół Krasnobrodu Krasnobród.kml.
Zebrane informacje w oparciu o przewodnik Artura Pawłowskiego Roztocze Polskie i Ukraińskie wyd. Rewasz.