Park Krajobrazowy im. gen. D. Chłapowskiego.

Park Krajobrazowy im. gen. D. Chłapowskiego

Park Krajobrazowy im. gen. D. Chłapowskiego.

W niedalekiej przyszłości mamy zamiar przejechać się Ziemiańskim Szlakiem lecz ze względu na ilość atrakcji postanawiamy go „odchudzić”. Nie sztuką jest machnąć te 245 km szlaku. My chcemy jeszcze coś zobaczyć i pozwiedzać. Nasza wycieczka nasycona była historią i przyrodą, która w tym roku wcześniej dała o sobie znać.

Rowery wywieźliśmy pociągiem do Czempinia. Przy okazji mały rebus … 3 osoby z rowerami kupują bilety w dwie strony. Ile otrzymali biletów? Odp.: 10 szt.
Z Czempinia udaliśmy się sz rowerowy czerwony,sz rowerowy zielonydo Racotu. Po drodze w Luboszu chcieliśmy odnaleźć wiatrak ale za słabo się staraliśmy i wiatraka nie znaleźliśmy. Za to przy kościele w Luboszu zobaczyliśmy ładnie rzeźbioną drogę krzyżową. W Racocie zatrzymaliśmy się by obejrzeć pałac Jabłonowskich, stajnie i ciekawą dzwonnicę przy kościele. Następnie udaliśmy się do Gryżyny. Strzelista wieża kościoła widoczna jest z wielu miejsc. Tu też wjechaliśmy na zielony pieszy sz zielony, który doprowadził nas do ruin kościoła z XIII w. Na okolicznych polach spotkaliśmy mnóstwo łabędzi, saren i innego ptactwa. W zacisznym miejscu od wiatru nad j. Wonieść zrobiliśmy pierwszy postój. Następnie pojechaliśmy sz zielony przez Nowy Dębiec do Osieka gdzie po drodze wypłoszyliśmy stadko saren i duże drapieżne ptaki. Za Osiekiem przekroczyliśmy Kanał Obry i dojechaliśmy do wsi Wławie. „Przywitały” nas kolorowe płaskorzeźby wykonane w kamieniu przez tamtejszego sołtysa. Dalej pojechaliśmy do Chorynia i asfaltem do Kopaszewa. W Kopaszewie zaczyna się i kończy droga krzyżowa zwaną też drogą miłości. Odwiedzając stacje drogi krzyżowej na czarnym szlaku szlak czarny dojechaliśmy do Rąbinia. Odcinek tego szlaku wiedzie przez Rów Wyskoć – planowany rezerwat ptaków. Tereny podmokłe, na które rozpościera się ładny widok z pobliskiej wieży widokowej. Z Rąbinia pojechaliśmy do Turwi zobaczyć pałac Chłapowskich. W Starym Gołębinie zatrzymujemy się na chwile przy drewnianym kościele. Dalej przez ZydowoGorzyce, wróciliśmy do Czempinia na pociąg.

Warto kliknąć

http://www.interklasa.pl/portal/dokumenty/fl004/ – Turew – portret wsi polskiej,
http://szkola.interklasa.pl/m034/pl/region/racot/racot.htm – o Racocie

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top